За поредна година фестивалът Open Buzludzha свързва култура, история и природа в незабравимо изживяване в подножието на връх “Бузлуджа” и на едноименния монумент. Това каза арх. Дора Иванова, председател на фондация “Проект Бузлуджа”, които са организатори на събитието.
Драматично-кукленият театър в Силистра ще подари на публиката две безплатни представления този месец. Това съобщиха от културната институция.
На 15 септември най-малките зрители ще могат да гледат куклената пиеса „Работна Мецана“ по едноименната приказка на Леда Милева. Драматизацията и постановката са на Теодора Попова-Лазарова, сценографията – на Диана Тодорова-Узунова, музиката- на Гергана Василева. Участват актьорите Елена Кешишева, Мима Дапкова и Недялко Неделчев.
Представлението е по повод празника на Силистра – Кръстовден.
На 22 септември - Ден на независимостта на България, по инициатива на кмета Александър Сабанов силистренските театрали ще изиграят комедията "Криворазбраната цивилизация" по Добри Войников.
Сценичната адаптация и постановката са дело пловдивския режисьор Ивомир Игнатов – Кени. По думите му до
Постигнах всичко, което пожелах! Трябва ни паметник на смирението. Тъжно е, че човек бяга от човека. Това казва пред в. „Стандарт“ през 2004 г. скулпторът и художник Ставри Калинов, от чието рождение днес се навършват 80 години.
ОТ ШАМПИОН ПО КАНУ ДО ИЗОБРАЗИТЕЛНОТО ИЗКУСТВО
Ставри Никифоров Калинов е роден на 15 ноември 1944 г. във Видин, където завършва и средното си образование. Известно време тренира колоездене и вдигане на тежести, а по-късно и гребане. Най-големият му спортен успех е шампионска титла за юноши на 10 км кану.
От 1966 до 1968 г. три пъти безуспешно кандидатства „Скулптура“ във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия). Приет е при четвъртия опит през 1969 г. в катедра „Дърворезба“, която завършва през 1977 г. при п
Сопраното Мария Павлова дебютира като Коринда в операта „Пепеляшка”.
Събитието е на 16 октомври в Софийската опера и балет, съобщават от трупата.
Павлова е позната на софийската публика от операта „Зигфрид“ на Рихард Вагнер, от „Бал с маски“ от Джузепе Верди и концерта „Влюбеният Моцарт“. От 2013 г. редовно участва в постановките „Хензел и Гретел”, „Бременските музиканти”, „Вълкът и седемте козлета”, „Червената шапчица”. През 2014 г. дебютира в ролята на Тебалдо в „Дон Карлос”.
Родена е през 1989 г. във Велико Търново. През 2012 г. завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, в класа по пеене на д-р Велизара Караянкова и в класа по актьорско май
Започна новото издание на кампанията „Българските посланици на културата“, съобщават инициаторите от Българското национално радио (БНР).
Проектът започва през 2021 г. и се фокусира върху постиженията на изтъкнати писатели, поети, драматурзи, художници, актьори, певци, композитори, кинодейци и представители на танцовото изкуство, които с творчество си са надскочили границата на страната и са я направили разпознаваема в световното културно пространство.
Целта на кампанията е да укрепва българската културна идентичност, като представя през цялата следваща година постиженията на отличените творци пред българите в страната и в чужбина, уточняват от БНР.
До 25 ноември всеки може да изпрати номинация с името на твореца и кратка аргументация. Жури ще избере дванайсет финалисти, чиито имена ще бъдат обявени
Видинският симфоничен оркестър, който тази година отбелязва своята 75-годишнина, и диригентът Петър Димитров, представят софийската премиера на концерта „Музика за вас“. Събитието е на 26 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.
Солисти са певицата Християна Лоизу, позната от участията си в няколко телевизионни формата, сопраното Валентина Корчакова, младата цигуларка Киара Николова, лауреат на български и международни конкурси, тенорите Марио Николов и Андрея Мирчев, и специалният им гост от Виена – тенорът Едуард Бабадост.
Ще звучат популярни арии от опери, оперети и популярни песни от нашето съвремие, изпълнявани от световни звезди, като Марио Ланца, Лучано Павароти,
Фестивалът ще бъде от осми до 11 август и ще включва концерти, 3D мапинг шоу и богата дневна програма.
По думите и тази година фестивалът ще бъде различен и още по-вдъхновяващ. На поляната пред хижа Бузлуджа и в подножието на самия монумент гостите могат да очакват три дни и три нощи редица известни български и чуждестранни групи, сред които "Керана и космонавтите" и Cool Den, както и над 20 DJ-я. Ще има и тематични партита, допълват организаторите. Събитието ще е на три музикални сцени сред природата, като освен с това фестивалът се отличава и с богата дневна програма.
Във фестивалната игра „Спомени от бъдещето“ посетителите ще могат да се включат в 10 “Бузлуджа изживявания”, да усетят мястото и научат повече за каузата на фестивала.
За посетителите ще има включен и безплатен транспорт, както и други удобства съобщиха още организаторите. Друго отличаващо се допълнение е co-working зоната за работещите - обособена горска зона с интернет и работно пространство, която ще е на разположение от четвъртък сутринта до неделя след обяд. В къмпинг зоната ще могат да се настанят гости със собствена палатка или кемпер, или пък с палатка под наем при предварителна резервация. На разположение са бани, тоалетни и течаща вода за къмпингуващите.
За гостите със собствен автомобил паркирането е при монумент “Факлите” и е безплатно. Вътре във фестивалната зона между сцените ще се движи фестивалният бус за удобство на посетителите. За пристигащите с междуградски транспорт и отседналите в Казанлък от ж.п. гарата на Казанлък до фестивала по график ще се движи и безплатният шатъл бус на фестивала. Пълната музикална програма за трите сцени може да намерите във фейсбук страницата на фестивала.
Живопис с морско вдъхновение представя новата изложба на музея „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия, във Варна, съобщиха от културния институт.
В експозицията са включени картини на 12 творци. Всеки от тях е свързан с Варна.
Публиката може да види творби на Албена Коева, Боряна Симеонова, Боян Боев, Васил Василев, Велина Гребенска, Георги Йорданов, Деан Даракчиев, Иван Минчев, Пламен Аврамов, Стефан Кулев, Христо Христов и Цветан Кръстев.
Всеки от тях е изкушен от морския пейзаж, от линиите на бреговете и водата, от бриза или покоя на природата.
По традиция всяка година през август художественият музей „Георги Велчев“ прави изложба със заглавие “Море”.
Настоящата експозиция може да бъде разгледана от 22 август до 21 септември.